Solinátor - Úprava slané vody
Každý majitel bazénu se snaží mít vodu průzračně čistou a pokud možno s minimálními nároky na práci a údržbu. Toho je možno docílit několika způsoby. Základní způsob je používání chlorových tablet a přípravků na bázi chloru (chlornan sodný). Ten ovšem může způsobovat alergické reakce jako je pálení očí ,svědění kůže, podráždění sliznice apod. Chlorování má také nevýhodu v tom, že značně zvyšuje hodnoty pH vody v bazénu a ta se musí neustále kontrolovat a upravovat na předepsanou hodnotu 7,2 .
Další velkou nevýhodou používání chloru v bazénu je chlorový zápach - chloramin ( NH2Cl ), který znáte např. z veřejných bazénů, nebo z nemocnic. Tento zápach je nejen nepříjemný, ale ve velkých dávkách také toxický. Za zmínku také stojí fakt, že Chloramin ve vodě způsobuje zabarvení do zelena, na rozdíl od namodralé barvy čisté vody nebo vody obsahující jen volný chlor.
Z ekonomického hlediska je navíc provoz bazénu při užívání chlorové dezinfekce podstatně vyšší, než je tomu u systému na bázi slané vody.
Pro představu : bazén 6x3x1,5 m má například kolem 25m3. Podle značky zvolené chlorové chemie se mohou náklady na provoz za sezónu z ročního pohledu vyšplhat i přes 5000 Kč. U stejného bazénu se slanou vodou za stejnou dobu spotřebujete asi půl pytle soli, tedy cca. 8 - 12 kg mořské soli za celou sezónu. Při průměrné ceně kolem 18 Kč/kg vás tedy dezinfekce stejného bazénu nákladově na provoz vyjde cca na 200 Kč/rok. I pokud bychom uvažovali, že každý rok by jsme vypustili všechnu vodu v bazénu a museli kupovat každý rok celou náplň, tedy 100 Kg soli (cca 4 kg/1000 litrů vody), tak by to stálo jen cca. 1800 Kč. Tedy stále asi jednu třetinu oproti chlorové chemii. Faktem ale je, že náplň soli se dává jen při prvním napuštění bazénu. Voda se na zimu totiž jen odpouští podle potřeby a na jaře se zase pouze doplní potřebné množství soli, tedy asi 4kg na každých 1000litrů vody, kterou jsme doplnili. Pokud tedy například odpustíte na zimu i 6000 Litrů, tak na jaře dosypete pouze jeden pytel soli za cca. 400 Kč. Sůl se z vody neodpařuje. Proto ve vodě vydrží tak dlouho, dokud se vodu v bazénu nerozhodnete po několika letech vyměnit.
SLANÁ VODA - PERFEKTNÍ ŘEŠENÍ
Další možností úpravy vody v bazénu je tedy systém na bázi slané vody za pomoci solonizační jednotky. Tento způsob je nejen velmi komfortní ale i podstatně zdravější a šetrnější k lidskému organismu. Úpravna slané vody pracuje na osvědčeném principu elektrolýzy tak, ze se do bazénové vody rozpustí slabá koncentrace soli ( asi 0,35% ) , což je asi 10x méně, než slanost mořské vody.
- Při následné elektrolýze pak prochází elektrický proud mezi elektrodami, které jsou instalovány ve filtračním okruhu bazénu a z nich se do vody uvolňuje volný chlor, který okamžitě dezinfikuje vodu. Takto upravená voda je ekologičtější, zdravější , nezpůsobuje zarudnutí očí, ani nedráždí pokožku a dokonce je vhodná i pro alergiky a astmatiky.
- Asi jedinou nevýhodou slané vody je to, že způsobuje korozi železných i nerezových součástí bazénu a jeho příslušenství, jako jsou například nerezové schody a zábradlí. Vzhledem k tomu, že naše laminátové bazény neobsahují žádné železné části které přicházejí do styku s vodou a schody máme laminátové a zabudované přímo v bazénu, tak se žádných komplikací obávat nemusíte.
- Naše bazény jsou vyráběny z materiálů, které se používají i pro stavby motorových člunů, luxusních jachet i námořních lodí, které jsou celoročně na velmi silném přímém slunci a v 10x slanější vodě než je voda v bazénu a přesto tyto lodě dosahují životnosti i více jak 50 let a stále slouží ...
- Naše bazény jsou pro slanou vodu jako stvořené!
- Velkou výhodou slané vody v bazénu je však maximální komfort používání, kdy nároky na čas a údržbu vody jsou naprosto minimální což oceníte každodenně a zejména v případě, že jste několik dní mimo domov a nemáte tak možnost se o bazén nějakou dobu postarat.
- Z ekonomického hlediska se úprava slané vody také vyplatí, protože i přes vyšší počáteční investici je následný provoz velmi levný a hlavně bezstarostný. Po napuštění bazénu se do vody rozmíchá potřebné množství soli ( cca 4 kg/ 1000 litrů vody ) a pak se již jen zapne přístroj do společné zásuvky jako filtrace a máte vyřešeno. Spotřeba soli je tak malá, že není potřeba obvykle vůbec doplňovat a pokud ano, tak třeba jen 10 kg za celou sezónu.
- Provozní náklady na ,,chlorování,, se tak zmenší v případě tohoto zařízení na třeba jen 200 Kč za celou sezónu. V porovnání s klasickým chlorováním chlorovou chemií, (kde se náklady běžně pohybují v řádu několika tisíc korun ) je to takový rozdíl, že se za několik sezón vstupní investice rychle vrátí . Ta bezstarostnost a pocit mořské vody je ovšem stejně i tak k ,,nezaplacení " !
- Pokud tento systém úpravy slané vody doplníte ( klidně i později ) o systém automatické úpravy PH bazénové vody, tak se Váš bazén o sebe obvykle již stará sám a Vy se chodíte jen koupat . V opačném případě několikrát týdně musíte testovat hodnoty chloru a PH a doplňovat, upravovat atd.... To stejné by jste však museli dělat i v případě, kdy by jste měli dezinfekci Chlorovou chemií - ale navíc ještě častěji.
- Každý, kdo již bazén v minulosti měl, nebo se o něj třeba jen staral , dobře zná a jistě potvrdí, že je velmi dobré toto řešení důkladně zvážit, aby Váš bazén dělal celé rodině jen radost a největší přímo Vám...
Shrnutí a srovnání
Dezinfekce chlorovou chemií :
VÝHODY:
- nižší pořizovací náklady
NEVÝHODY:
- zdravotní komplikace a rizika - toxicita
- dezinfekční zápach - CHLORAMIN
- vyšší provozní náklady
- alergické reakce
- pálení očí
- svědění kůže
- dráždění sliznice
- nutnost stále dokupovat a doplňovat chemii
- nevhodné pro atopiky, ekzematiky a osoby s citlivou kůži
Dezinfekce slanou vodou :
VÝHODY:
- velmi nízké provozní náklady
- automatický, bezpečný a jednoduchý provoz
- křišťálově čistá voda bez zápachu a agresivní chemie
- pozitivní účinky na lidský organismus a na zdraví
- vhodné i pro pro atopiky, ekzematiky a osoby s citlivou kůži
NEVÝHODY:
- vyšší pořizovací náklady ( postupně se investice však vrátí formou úspory na provozních nákladech )
- nevhodné pro užití železných a nerezových příslušenství v bazénu
Po srovnání je tedy u nás jasno...... A co u vás ???
Schéma zapojení solonizační jednotky ZODIAC :