TEPELNÉ ČERPADLO

31.07.2019

V našem podnebí je obvyklá koupací sezóna jen několik měsíců v roce a daří se nám ji dost prodlužovat nejen praktickým zastřešením, ale i přídavným ohřevem vody. Ten může být například elektrický, solární, plynový, na tuhá paliva a nebo pomocí tepelného čerpadla . Tepelné čerpadlo pracuje na stejném principu jako například klimatizace, kdy odebírá teplo obsažené ve vzduchu a přes výměníky ho přemístí do bazénové vody. Tento způsob ohřevu je velmi efektivní, ekologický a ekonomicky nejpřijatelnější. Efektivita tepelného čerpadle se označuje faktorem COP, kdy číslo tohoto faktoru znamená, kolik kW tepla vyrobí tepelné čerpadlo z jedné kW odebrané z elektrické sítě.

V praxi to znamená, že například tepelné čerpadlo s faktorem COP 9 vyrobí z 1 kW odebrané z elektrické sítě celkem až 9 kw tepla. Zjednodušeně řečeno ze zásuvky odeberete a zaplatíte jen jednu kwh a celkem jich získáte až 9. 

Po zkušenostech doporučujeme a montujeme tepelná čerpadla renomované značky RAPID koncernu FAIRLAND s miniinverterem a s chlazením. Tato čerpadla mají invertorový kompresor, který umožňuje vyšší efektivitu, než standardní kompresor. Znamená to tedy, že při stejné spotřebě elektrické energie získáme ještě více tepla, nebo ohlazení bazénové vody, než kdybychom měli tepelné čerpadlo s normálním kompresorem.

Rapid Mini Inverter je tepelné čerpadlo se step-invertorovou technologií.  To znamená, že jeho kompresor může mít proměnlivé otáčky. Tepelný výkon si díky "krokovému kompresoru"  přizpůsobuje od 20%  do  100%  inteligentně dle různých požadavků na vytápění.  Na začátku sezóny je výkon tepelného čerpadla Rapid Mini Inverter  100% pro dosažení nastavené teploty vody a v průběhu sezóny je výkon proměnlivý a TČ běží pouze na nezbytně nutný výkon k udržení požadované teploty. Tím se nejen prodlužuje životnost tepelného čerpadla, ale hlavně se velmi snižují náklady na ohřev nebo chlazení vody v bazénu a také jeho hlučnost

Tato tepelná čerpadla již mají zabudovaný titanový výměník, proto jsou již přímo vhodná pro slanou vodu v bazénu. Velmi jednoduché ovládání s displejem ukazujícím teplotu vody je zde již samozřejmostí...


Pro usazení tepelného čerpadla lze použít jakýkoli vhodný držák, na který se čerpadlo přichytí pomocí šroubů a který se nachází co nejblíže bazénové technologii. 

Jednou z možností jsou i dva obyčejné betonové obrubníky ( jako zde na obrázcích ) 

Umístit tepelné čerpadlo lze samozřejmě i na betonovou desku odpovídajících rozměrů, nebo i na kovový držák, či konzolu. Toto si zvolte a připravte s dostatečným předstihem před montáží bazénu. Pokud Vám nebude něco jasné a budete-li potřebovat - poradíme.

  Hmotnost tepelného čerpadla je asi 47 kg a je nutno ho umístit minimálně 50 cm od stěny, aby byla zajištěna dostatečná cirkulace okolního vzduchu. Viz obrázek níže:

Tepelné čerpadlo musí být umístěno co nejblíže filtrační technologii - nikoli k bazénu ! 


      Rozměry tepelného čerpadla a rozteč pro jeho uchycení je v tabulce níže : 

               Označení čerpadla v tabulce níže BPNCR odpovídá označení RMIC