Tepelná izolace z XPS

06.02.2019

Tepelná izolace bazénu zabraňuje ochlazování vody. Nejvíce tepla sice odchází směrem nahoru - tedy přes vodní hladinu, ale i tepelné ztráty přes stěny a dno bazénu jsou značné. Je potřeba si uvědomit, že v hloubce asi 1,3 metru ( tedy průměrná hloubka bazénu ) je i v létě teplota přibližně kolem 12 stupňů celsia. Voda v bazénu má v sezónu teplotu průměrně 29 stupňů. Rozdíl mezi těmito teplotami je tedy zhruba 17 stupňů, což je dost na to, aby se voda poměrně rychle ochlazovala. Je to podobné, jako když si dáte hrnek s teplým čajem do sněhu - velmi rychle poznáte rozdíl... Přicházeli bychom tedy o značnou část tepla získaného ze slunce, což zejména po ránu je na teplotě bazénové vody hodně znát. Bez tepelné izolace se může bazén přes noc ochladit i o několik stupňů. Zejména pokud uvažujete o ohřevu bazénové vody ( například tepelným čerpadlem, solárním článkem apod. ) je izolace z ekonomických důvodů nezbytná.

Bazény zateplujeme tak, že na venkovní stěny nalepíme desky XPS o tloušťce 3 cm nebo 5 cm a teprve případné mezery vyplníme voděodolnou studnařskou pěnou.


Proč používáme XPS a ne PUR ??? chcete informace ? 

Důvod proč mít izolaci již máme, rozhodující je ovšem její kvalita a životnost. Pokud si zvolíte bazén se životností například 40 a více let, pak je potřeba zvolit takový typ izolace, která vydrží ve vlhké zemi kolem bazénu minimálně stejně dlouho. Jak ale na to ? Naše řešení je XPS - extrudovaný polystyren.

Bazény na přání zateplujeme osvědčeným XPS - extrudovaným polystyrenem, nikoli PUR pěnou, kterou někteří výrobci nedávno začali používat.

Je to otázka zejména životnosti. Ono to sice na první pohled hezky vypadá, není to pracné, moc to nestojí a je to i rychle hotovo, což pro výrobce je velmi zajímavý a výhodný soubor vlastností......... ale......

PUR pěna má podstatně menší zatížitelnost v tlaku a většina z výrobců bazénů, kteří ji používají ji raději také nedávají pod dno bazénu a řeknou Vám, že zateplují jen boční stěny a že pod bazén si máte dát raději XPS ( extrudovaný polystyren ) protože ten se tam dává a vydrží jako jediný ten tlak a trvalou zemní vlhkost.

PUR pěna má totiž otevřenou buněčnou strukturu a ta znamená vždy nasákavost !!!

Klikněte níže na stáhnutí videa, jak reálně vypadá PUR na bazénu:

Pro srovnání - klasický fasádní polystyren EPS má obvykle udávanou nasákavost do 5% , ale nikdo ho do země nedoporučí a ani nedává a i kolem základů domu se vždy dává XPS - tedy extrudovaný polystyren

Jenže - hmotnost vody v bazénu také vyvíjí značný tlak na boky bazénu, tak to není dobré řešení. Pro představu- bazén s 30 m3 vody působí silou 30 tun, což je zhruba váha nákladního auta plného betonu. Nabízí se tedy logická otázka - Když každý ví, že XPS je lepší a trvanlivější - proč někdo nabízí na stěny PUR pěnu ??? Zkuste si tipnout....

Rozumnější z těchto výrobců se snaží alespoň problém vnikání vlhkosti do izolace z PUR pěny vyřešit tím, že přes PUR pěnu dají ještě jednu vrstvu laminátu, což má samozřejmě částečně pozitivní význam ve vztahu k vlhkosti. Neřeší to ovšem zatížení tlakem!

Dále PUR pěna ( i ta tvrdá - nejlepší ) má od výrobce uvedenu nasákavost asi 5 %při působení vlhkosti max. 10 dní. Pak se dále zvyšuje. Toto ovšem platí při relativní vzdušné vlhkosti, nikoli při trvalém působení zemní vlhkosti a navíc pod stálým tlakem těžkého bazénu!

Pěna potom postupně degraduje, zvětrává a začíná sesedat a hlavně - vlhkost (voda) v pěně také způsobí to, že se PUR pěna místo tepelné izolace stane tepelně vodivou , takže ztrácí svoji izolační schopnost, pro kterou si ji připlácíte....

Dalším zásadním argumentem proti PUR pěně je také to, že nikdy nevíte, jakou pěnu výrobce při aplikaci použil, protože podle tvrdosti, odolnosti a kvality se cena rapidně zvyšuje a pokušení ušetřit může být v tomto případě dost nebezpečné a zásadní.

XPS polystyren si nikdo doma nevyrobí... Někteří výrobci mívají často pokušení ušetřit za každou cenu a neřeší, co to do budoucna zákazníkovi udělá za problém.

A že nástřik PUR zpevní těleso bazénu ??? Ano, to je sice pravda, nicméně pevnost bazénového tělesa by měla být dána samotnou konstrukcí bazénu, tloušťkou materiálu, výztuhami, použitými surovinami a technologií výroby. Pokud někdo toto nahradí pěnou a tím například ušetří náklady při výrobě, pak je jen na Vás, co si Vyzvolíte.

My zateplujeme na přání bazény kompletně XPS - extrudovaným polystyrenem se zvýšenou zatížitelností v tlaku a s NULOVOU nasákavostí, který je vyvinut a určen na trvalé uložení do země a betonu a pro vysokou zátěž.

... Je tedy opět otázkou, na jak dlouhou dobu bazén plánujete, protože i PUR pěna snad několik let vydrží... Ale co potom ...


Naše řešení je tedy jasné, zvolili jsme sice pracnější, zato pevnější, kvalitnější a z pohledu životnosti podle nás nejlepší možné řešení... 

Používáme pouze Extrudovaný polystyren se zvýšenou pevností v tlaku a nulovou nasákavostí