PREČO LAMINÁTOVÝ BAZÉN ?

Chcete ušetřit peníze, práci, údržbu, opravy, nervy, i další věci ???


Ak zistíte, že nastal čas si zaobstarať vlastný bazén, tak máte vždy niekoľko možností, medzi ktorými je potrebné sa rozhodnúť. Nie je ľahké sa rozhodnúť správne o niečom, o čom nemáte dostatok informácií a doteraz ste to nemali. Najmä keď to stojí nemalú finančnú čiastku a niekedy aj značné úsilie. Ako sa teda rozhodnúť, aby sme neskôr neľutovali? Pokúsime sa Vám trocha pomôcť jasnými argumentmi ...Zákazníci se dnes nejčastěji rozhodují mezi třemi typy bazénů. Fóliovým, plastovým a laminátovým.

Pokud umíte počítat a máte-li zdravý rozum, tak řešení není těžké. Je sice jasné, že každá firma bude propagovat to svoje řešení, ale je velmi důležité, aby to dokázala i logicky vysvětlit a zdůvodnit !  To už se pak dějí věci... 

Například:

- vybetonovaný bazén s fólií  má obvykle samá negativa ( nejdražší a nejpracnější řešení na postavení i údržbu, krátká životnost fólie, velmi náročné čištění apod. ) ale pro toto řešení se najde i jeden dobrý důvod.  Tím je situace, kdy máte zájem o velký bazén ( rozměry nad 10 x 4 metry ) , kdy přeprava tak velkého bazénu je velmi drahá, problematická a do některých míst i nemožná.  To je asi opravdu jediný dobrý důvod, proč si něco takového pořídit. Jiný dobrý důvod se nenabízí, protože lze předpokládat, že rozumný člověk si dobrovolně nepořídí za více peněz a mnohem více práce něco, co ho bude pravidelně stát mnohem více času na údržbu a čištění a k tomu bude muset zhruba každých 10 let investovat přes 70 000 Kč do výměny fólie a s tím spojených dalších nákladů rekonstrukce.


- Plastový bazén  je svařovaný z tenkých mm desek polypropylenu a pro nezasvěcené se může jevit jako zajímavá a cenově lákavá možnost. Realita je však jiná.

 Dříve se plastové bazény vyráběly opravdu z plastu tedy něčeho, co bylo z ropy a jejich stěny mívaly tloušťku kolem 15 mm. Dnes je situace jiná.  Dnešní  PLASTOVÉ  bazény se vyrábí z polypropylenu, což je granulovaného recyklátu s nízkou životností, nemá rád sluneční záření, ani sůl nebo jinou chemii, ztrácí rychle barvu i pružnost, jeho povrch je velmi měkký, snadno se poškrábe a zdrsní, viditelné sváry jsou časovanou bombou a na údržbu je to po třetí sezóně čím dál větší peklo. Plast má velkou tepelnou roztažnost, proto se stěny bazénu běžně deformují a tím se sváry hodně namáhají, což má za logický následek prasknutí sváru a tím i ztrátu vody. Běžně se stává, že po 8 letech již nejdou tyto sváry opravit, protože plast je již křehký a vyšisovaný a sváry na něm nedrží.  Negativních vlastností má PLASTOVÝ bazén mnohem více a ty nejzásadnější jsou shrnuty v porovnání níže na této stránce. Jednu z nich je potřeba však do kalkulace ceny obzvláště započítat. Jsou to mnohem větší náklady na samotné zabudování bazénu do země. Mimo většího výkopu jde zejména o nutnost dodatečného armování venkovních žeber železnými roxory a nutnost vytvořit před obetonováním dřevěné pažení, vzpěry, rozpěry a další fixační body, bez kterých PLASTOVÝ bazén není schopen bezpečně obetonování zvládnout. A to samozřejmě stojí hodně práce a také peněz navíc, se kterými dopředu při posuzování ceny nepočítáte...  

Ukázka prípravy betonáže PLASTOVÉHO bazéna :

Dalším negativním zjištěním bývá skutečnost, že  PLASTOVÉ  bazény nemívají vrchní pochozí lem, nebo je nahrazen úzkou rozříznutou plastovou trubkou, která je při provozu bazénu nepraktická a znesnadňuje už i tak nepříjemnou a pracnou údržbu. Bazénové lemy na bazén o rozměru 6 x 3 metry stojí průměrně okolo 20 000 Kč + lepidlo a práce, s čím jste původně také v kalkulaci nepočítali...      

 Ve výsledku potom zjistíte, že sice jste na první pohled ušetřili několik tisíc korun při nákupu PLASTOVÉHO tělesa, ale po započítání všech více nákladů a odborné práce navíc jste zaplatili mnohem více, než kdyby jste si rovnou pořídili lepší a komfortnější bazén... 


- Laminátový bazén je vytvořen na formě z jediného kusu ( monolit ) a nemá proto žádné viditelné spoje, ani sváry , které by mohli způsobit problém, nebo narušit estetiku či požitek z koupání. Laminátové bazény mají několik vzájemně propojených vrstev, z nichž každá má svoji funkci a proto je průměrná životnost sklolaminátových bazénů více než 50 let, tedy více než 5x vyšší, než u PLASTOVÝCH nebo FÓLIOVÝCH bazénů. Pokud si myslíte, že 10 let životnosti na bazén stačí, tak když si spočítáte celkové náklady na pořízení bazénu s technologií a zastřešením, včetně okolních povrchů, betonáže apod. a vydělíte to 10ti lety, tak názor rychle změníte, pokud Váš dům i s bazénem neplánujete brzy prodat.

Laminátové bazény poskytují mnohem větší komfort a pohodlí, mají zaoblené hrany, krásný design, pohodlné bezpečné schody s protiskluzovou úpravou i možnost luxusního posezení a relaxace... Velmi nízké nároky na údržbu a snadné případné čištění jsou velmi příjemným bonusem a možnost si zvolit i jinou barvu než modrou je již nadstandardní třešničkou na dortu... 

Při samotné stavbě ušetříte hodně práce, odborné práce i peněz jak na samotném zabudování, tak i na dokončovacích pracích. Náš laminátový bazén stačí uložit do země na betonovou desku, napouštět vodu a už jen obsypat betonem. Nic víc ! Žádné armování, žádné rozpěry, žádné pažení, žádná práce, ani výdaje navíc. Součástí našeho sklolaminátového bazénu je i vrchní široký pochozí lem, pod který se dá podsunout dlažba, prkna, kamínky, nebo i jakýkoli jiný finální povrch kolem bazénu a tím opět ušetříte hodně práce i peněz !!! 

Je potřeba upozornit, že i mezi výrobci sklolaminátových bazénů jsou značné rozdíly. Naše bazény  jsou vyráběny v České republice. Na kvalitě, materiálech, jednotlivých vrstvách a výrobních postupech si necháváme záležet. 

Někteří výrobci používají pro zvýšení svého zisku metody i technická řešení, která mohou způsobit do budoucna nemalé problémy. Jedná se zejména o malou tloušťku stěny ( běžně jen 4 mm ), dále o absenci  výztuží  či špatné profilování stěn bazénu. I tvar vrchního lemu může být ovlivněn špatným konstrukčním řešením Zcela nevhodné je také řešení, kdy výrobce zastříká venkovní stěny bazénu PUR pěnou, která nejen že nemá dostatečnou pevnost v tlaku, ale kvůli svojí otevřené buněčné struktuře je nasákavá. Tyto vlastnosti postupně způsobí, že bazén sedá, stěny se prohýbají a následně mohou vznikat defekty a praskliny na gelovém povrchu. Izolační schopnost takového řešení je téměř nulová a po nasáknutí vlhkosti se z pěny stává tepelný vodič, čímž se voda v bazénu začne ochlazovat rychleji. Pokud tedy má být PUR pěna na bazénu, tak rozhodně ne sama, ale ochráněna alespoň další vrstvou izolace z XPS.

Více info o tepelné izolaci bazénu naleznete -zde- 

U nás proto tyto nevhodné řešení nenajdete a naše bazény, stejně jako veškeré používané technologie jsou již vyladěny pro dlouhou životnost a bezproblémové používání. 


Plastový bazén

( bazén zváraný z polypropylenu )


 • drahšie stavebné práce
 • nutnosť kupovanie drahých vrchných lemov
 • nemožnosť voľby rôznych farebných odtieňov
 • horšia a pracnejšia údržba
 • drahšia prevádzka - je nutné každý rok na jeseň vypúšťať a čistiť bazén, rovnako ako na jar napúšťať novú vodu a chémiu alebo soľ  (celkom aj okolo 300 Euro ročne)
 • nemožnosť ponechať v bazéne vodu cez zimu - hrozí poškodenie
 • dizajnové obmedzenia - bazén je zvarený z plochých dosiek
 • viditeľné zvary v celom bazéne a tieto najčastejšie spôsobujú netesnosť a problémy.
 • napríklad plastový bazén 6 x 3m má viac ako 30 metrov zvarov, podobne ako fóliový. 
 • má veľkú tepelnú rozťažnosť, bez vody sa steny aj dno zvlní
 • stráca rýchlo farbu a s každým ďalším rokom sa horšie čistí a udržuje
 • ľahko sa poškriabe, nie je vhodný tam, kde sú domáce zvieratá
 • priemerná životnosť plastového bazéna je iba 815 rokov !!!
 • po zhruba 10 rokoch sa už nedá zvariť, ani opraviť - ostáva len vložiť fóliu
 • vyfóliovanie bazéna 6x3m vyjde zhruba na viac ako 3 500 Euro + stavebné úpravy  a má životnosť v priemere tiež len asi 8 - 10 rokov !
 • Ak nechcete plastový bazén vyfóliovat - ostáva len vybúrať a vymeniť za nový ...
 • nemožnosť odstrániť škrabance a celkovo problematická oprava čohokoľvek
 •  lacnejšie pri nákupe bazénového telesa - zabudovanie je však drahší


Nižšie :  Plastový bazén po  10 rokoch prevádzky ...

Plastový bazén po 10 rokoch provozu
Plastový bazén po 10 rokoch provozu


Nižšie : Plastový bazén, ktorý sa po 10 rokoch vyfólioval a po dalších 8 rokoch môže vyzerať aj takto

Plastový bazén, ktorý sa po 10 rokoch vyfólioval a po dalších 8 rokoch vyzerá takto...
Plastový bazén, ktorý sa po 10 rokoch vyfólioval a po dalších 8 rokoch vyzerá takto...


Nižšie : U Plastových bazénov je deformácia stien bežná ...

Plastový bazén - deformácia stien je bežná
Plastový bazén - deformácia stien je bežná

- BETONOVÝ BAZÉN s FÓLIOU -

Aj takto može vyzerať vyfóliovaný bazén po niekolkých rokoch
Aj takto može vyzerať vyfóliovaný bazén po niekolkých rokoch

Vybetonované teleso bazéna do ktorého sa zvarí fólia

 • teleso bazéna je nutné vytvoriť z betónu
 • do vybetónovaných skeletov sa vkladá a zvára fólia
 • životnosť skeletu je vysoká - životnosť   fólie  je v priemere 10 rokov
 • už po niekoľkých rokoch sa fólia začína vzhľadovo meniť
 • na fólii sa veľmi rýchlo tvoria a rastú riasy a zle sa odstraňujú
 • fólia se môže snadno poškodiť a navyše je zváraná.       
 • napríklad bazén 6 x 3m má viac ako 30 metrov zvarov
 • V zvaroch vznikajú často problémy. 
 • veľmi náročná údržba, bazén z fólie sa čistí asi najhoršie za všetkých bazénov    - KERAMICKÝ BAZÉN - 

Ide v podstate o laminátový bazén s keramickou vrstvou navyše

 • veľmi odolný a trvanlivý, priemerná životnosť viac ako 40 rokov
 • keramická vrstva je v podstate drvená keramika s živicou
 • zvyčajne bazény ponúkané ako Keramické v skutočnosti keramické nie sú. Iba sa jedná o marketingový ťah niektorých firiem.
 • jedná sa v podstate o laminátový bazén, ktorý má jednu keramickú vrstvu navyše. 
 • úžitkové a iné vlastnosti sú podobné ako u laminátového bazéne
 • cenový rozdiel nezodpovedá rozdielu úžitkových vlastnosti v porovnaní s laminátom
 • podstatne vyššia nákupná cena v porovnaní s laminátovým bazénom (zvyčajne 2x až 5x drahšie podľa prevedenia)

Nerezový bazén

Tento typ bazéna je vyrobený priemyselne z nerezového plechu a zvyčajne je osadený vo verejných kúpaliskách a kúpeľoch. Je zložitý na výrobu a pokiaľ sa nepoužije drahá chemicky odolná nerezová oceľ, tak nie je vhodný pre slanú vodu. Častá korózia vo zvaroch a veľmi problematické opravy jeho použitie značne obmedzujú. Z dôvodu veľmi vysokej ceny sa v súkromných záhradách takmer nepoužíva.

Zvary a bodová korózia na nerezi
Zvary a bodová korózia na nerezi

Laminátový bazén

- V pomere cena životnosť a úžitkové vlastnosti nemá konkurenciu - • Luxusný vzhľad aj úžitkové vlastnosťi
 • obstarávacia cena je nepatrne vyššia ako u plastového bazéna
 • lacnejšie stavebné práce a úspora materiálu pri stavebných a dokončovacích prácach
 • schodisko je už zabudované v bazénoch, nepripláca sa a nie je potreba rebrík
 • veľká možnosť výberu farieb 
 • dizajn má krásne zaoblené tvary a bazén nemá žiadne zvary ani spoje
 • steny aj dno držia stále tvar - nezvlní sa
 • v prípade poškodenia (napr. pri stavbe) sa dá čokoľvek opraviť na nepoznanie
 • odolnosť proti poškriabaniu, neublíži mu ani domáce zvieratá, ak by sa ho podarilo predsa len poškriabať, tak prípadné škrabance sa dajú rozleštiť
 • stálofarebnosť - odolnosť proti poveternostným vplyvom
 • Veľmi jednoduchá údržba - povrch sa nádherne čistí
 • možnosť ponechať vodu aj cez zimu - veľká úspora času, práce a peňazí !  Ročne v priemere okolo 300 Euro za novú vodu, soľ alebo chémiu.  Bazén sa Vám v podstate týmito úsporami začne už prvú sezónu sám splácať ...
 • životnosť laminátu je viac ako 50 rokov, je však potrebné zvoliť bazén s kvalitnou ochranou proti vzniku osmózy
 • zabudovanie tohto bazéna je jednoduchší a náklady sú nižšie ako u ostatných typov bazénov  
 • Zo všetkých typov bazénov je to jednoznačne víťaz v pomere cena, práce, náklady, údržba i životnosť 

Typů a konstrukčních řešení bazénů  je tedy více, proto jsme zde shrnuli základní výhody a nevýhody nejčastějších z nich :

A čo z vyššie popísaného plynie ???

Záleží teda hlavne na tom, na ako dlhú dobu bazén plánujete a koľko času, práce a peňazí mu chcete  pravidelne  venovať ...

Bazénové teleso, výkopové práce, stavebné práce, betóny, murárske práce, dlažby, technológie, inštalácie a zastrešenie vyjde zvyčajne u bazéna strednej veľkosti aj na viac ako 10 000 EURO - či už zvolíte bazén akýkoľvek!

Najdôležitejšie z celého projektu je však bazénové teleso, ktoré určuje úžitkové vlastnosti, náklady na prevádzku a hlavne životnosť celej stavby.

Rozhodovať sa unáhlene na základe rozdielu niekoľkých sto Euro na projekte treba za 10 000 Euro, by sa Vám neskôr mohlo dosť predražiť ...